STRAŻAK


Strażak – osoba pełniąca służbę w straży pożarnej. W części krajów, m.in. w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Nowej Zelandii i innych, strażacy działają w ramach zawodowych jednostek (np. PSP, straże zakładowe) lub wolontariatu (np. OSP).
Strażacy są przeszkoleni i wyposażeni do walki z ogniem, częściowego lub całkowitego eliminowania skutków wypadków drogowych, katastrof budowlanych, klęskach żywiołowych, niektórych skutków terroryzmu oraz niesienia pomocy poszkodowanym i zagrożonym.
Święto strażaka przypada 4 maja w dniu wspomnienia liturgicznego św.Floriana.


Strażak w ubiorze bojowym oraz w aparacie ochrony dróg oddechowych typu nadciśnieniowego



Stopnie Strażackie:

Stopnie strażackie (pożarnicze) - tytuły strażaków oznaczające miejsce danego funkcjonariusza w hierarchii. Oznaki stopni strażackich nawiązują do oznak stopni wojskowych i podobnie jak w wojsku nosi się je na mundurze.

Stopnie służbowe Państwowej Straży Pożarnej

W polskiej Państwowej Straży Pożarnej funkcjonariusze noszący określone stopnie służbowe wchodzą w skład odpowiednich korpusów.

Korpus szeregowych

oznaka
stopnia

na ubraniu
specjalnym
Strazak m.svgStarszystrazak m.svg
nazwa stopnia
skrót
strażak
str.
starszy strażak
st. str.

Korpus podoficerów

oznaka
stopnia

na ubraniu
specjalnym
Sekcyjny m.svg
Starszysekcyjny m.svg
Mlodszyogniomistrz m.svg
Ogniomistrz.svg
Starszyogniomistrz m.svg
nazwa stopnia
skrót
sekcyjny
sekc.
starszy sekcyjny
st. sekc.
młodszy ogniomistrz
mł. ogn.
ogniomistrz
ogn.
starszy ogniomistrz
st. ogn.

Korpus aspirantów

oznaka
stopnia

na ubraniu
specjalnym
Mlodszyaspirant m.svg
Aspirant m.svg
Starszyaspirant m.svg
Aspirantsztabowy m.svg
nazwa stopnia
skrót
młodszy aspirant
mł. asp.
aspirant
asp.
starszy aspirant
st. asp.
aspirant sztabowy
asp. sztab.

Korpus oficerów

oznaka
stopnia

na ubraniu
specjalnym
Ml kapitan m.svg
Kapitan strazy m.svg
Stkapitan m.svg
Ml brygadier m.svg
nazwa stopnia
skrót
młodszy kapitan
mł. kpt.
kapitan
kpt.
starszy kapitan
st. kpt.
młodszy brygadier
mł. bryg.
oznaka
stopnia

na ubraniu
specjalnym
Brygadier m.svg
St brygadier m.svg
Nadbrygadier m.svg
Gen brygadier m.svg
nazwa stopnia
skrót
brygadier
bryg.
starszy brygadier
st. bryg.
nadbrygadier
nadbryg.
generał brygadier
gen. brygadier

 Strażak realizuje zadania zawodowe w zakresie ratowania zagrożonych ludzi, zwierząt, mienia i środowiska w związku z :
  • walką z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi
  • akcjami ratownictwa technicznego
  • akcjami ratownictwa chemiczno-ekologicznego
  • akcjami ratownictwa medycznego

     Strażak pełni służbę w jednostkach ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej oraz innych jednostkach ochrony przeciwpożarowej, na stanowiskach przewidzianych dla szeregowych i podoficerów, z ukierunkowaniem na prowadzenie działań ratowniczych. Strażak przygotowywany jest również do realizacji zadań organizacyjnych i kierowniczych w ramach najmniejszej jednostki taktycznej, jaką jest rota i zastęp.

     Kształcenie w zawodzie strażaka realizowane jest w dwóch etapach. Etap pierwszy to szkolenie podstawowe strażaka jednostki ochrony przeciwpożarowej, natomiast etap drugi stanowi szkolenie uzupełniające strażaka jednostki ochrony przeciwpożarowej.

     Szkolenia podstawowe realizowane są przez ośrodki szkolenia w komendach wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej.
     Szkolenie uzupełniające odbywa się w szkołach Państwowej Straży Pożarnej.
W zawodzie technika pożarnictwa
Technik pożarnictwa to osoba przygotowana do pełnienia służby w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej. Jego przygotowanie zawodowe umożliwia także podjęcie pracy w pozostałych jednostkach ochrony przeciwpożarowej, jednostkach administracji państwowej, samorządu terytorialnego oraz podmiotach gospodarczych.

Technik pożarnictwa przygotowany jest do :
  • realizacji zadań związanych z organizowaniem i prowadzeniem akcji ratowniczych w przypadku: walki z pożarami, klęsk żywiołowych, katastrof komunikacyjnych i budowlanych, awarii oraz zagrożeń spowodowanych toksycznymi środkami przemysłowymi
  • wykonywania określonych funkcji dowódczych
  • organizowania toku służby w jednostce
  • prowadzenia szkoleń i doskonalenia zawodowego
  • realizowania zadań związanych z prowadzeniem spraw kadrowych, kwatermistrzowskich oraz finansowych
  • sprawowania czynności prewencyjnych w zakresie prowadzenia rozpoznawania zagrożeń, podejmowanie przeciwdziałania tym zagrożeniom, propagowanie zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego

Kształcenie techników pożarnictwa realizowane jest w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie oraz Szkołach Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie i Poznaniu. Kształcenie odbywa się zgodnie z podstawą programową zatwierdzoną 31 marca 2006 r. (Dz. U. Nr 62, poz. 439).

Nauka odbywa się w dwóch formach: dla młodzieży - w trybie dziennym i dla dorosłych - w trybie zaocznym.

Aby uzyskać tytuł zawodowy „technik pożarnictwa" należy po ukończeniu kształcenia zdać egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Egzamin ten zastąpi organizowane do tej pory w szkołach egzaminy z przygotowania zawodowego. Za przygotowanie i organizację egzaminu odpowiedzialne są Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) oraz okręgowe komisje egzaminacyjne (OKE), nadzorowane przez ministra właściwego do spraw oświaty. W przypadku zawodu technik pożarnictwa za egzamin odpowiedzialne są CKE oraz OKE w Krakowie, Jaworznie i Poznaniu. Zadania egzaminacyjne przygotowywane są nie przez poszczególne szkoły, tak jak było wcześniej, ale przez OKE i współpracujących z nią specjalistów z zakresu pożarnictwa. O ostatecznym wyborze zadań decyduje Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Egzamin składa się z dwóch etapów. Etap pierwszy, to dwuczęściowy egzamin pisemny, obejmujący w części pierwszej - wiadomości i umiejętności właściwe dla zawodu, a w części drugiej - wiadomości i umiejętności związane z zatrudnieniem i działalnością gospodarczą. Etap drugi, to egzamin praktyczny, sprawdzający praktyczne umiejętności w danym zawodzie. 

W zawodzie inżyniera pożarnictwa
Inżynier pożarnictwa jest specjalistą w zakresie inżynierii bezpieczeństwa pożarowego, wykonującym zadania związane z ochroną życia, zdrowia, mienia i środowiska, między innymi w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Zadania te obejmują:
  • gaszenie pożarów
  • ograniczanie skutków klęsk żywiołowych
  • akcje ratownictwa technicznego
  • akcje ratownictwa chemiczno-ekologicznego
  • akcje ratownictwa medycznego

Inżynier pożarnictwa przygotowany jest do wypełniania dwóch podstawowych funkcji. Pierwszą z nich jest stymulowanie wszelkich działań obejmujących funkcjonowanie i realizowanie zadań związanych z ochroną życia i zdrowia ludzi, mienia i środowiska, w ramach działalności profilaktycznej, w tym wykonywanie czynności kontrolno-rozpoznawczych. Drugą funkcją jest realizacja zadań administracyjnych i kierowniczych w ramach struktur Państwowej Straży Pożarnej na stanowiskach dowódczych, z umiejętnością organizacji i kierowania akcjami ratowniczymi, jak i poza tymi strukturami, z umiejętnością zarządzania bezpieczeństwem pożarowym w jednostkach administracji publicznej oraz podmiotach gospodarczych.

Kształcenie inżynierów pożarnictwa realizuje Szkoła Główna Służby Pożarniczej.
Więcej informacji dotyczących kształcenia inżynierów pożarnictwa można znaleźć na stronie www.sgsp.edu.pl



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz