SPRZĘT OSP I PSP

   Tłumica – sprzęt pożarniczy do gaszenia iskier i żarwi przenoszonych przez wiatr na obejścia i dachy – płaskie wiklinowe miotły, obszyte nasiąkliwą tkaniną, osadzone na długich drążkach. Tłumice macza się w wiadrach z wodą i uderza nimi w miejsca, gdzie spadły iskry lub z których wydobywa się płomień. Obecnie są używane metalowe (z cienkiej blachy) stosowane przeważnie do tłumienia pożarów między innymi ściółki leśnej i traw.                                                                    



     
                                               <-------       Zasysacz liniowy - sprzęt pożarniczy służący do zasysania i dozowania środka pianotwórczego oraz mieszania go z przepływającą przez zasysacz wodą, w wyniku czego powstaje wodny roztwór środka pianotwórczego. Są to urządzenia, które wykorzystują energię kinetyczną doprowadzonej cieczy roboczej (wody) do zassania środka pianotwórczego.
W pożarnictwie stosuje się oznaczenie Z-2, Z-4, Z-8, gdzie cyfra oznacza wydajność wodną w hl/min.



Wąż strażacki:
Są różne węże strażackie, czerwone,białe, szersze węższe.
-W110
-W75
-W52
-W25
-Wąż ssawny
To przykładowy wąż strażacki:








Jednym z głównych sprzętów OSP i PSP jest torba ratunkowa PSP-R1

ZESTAW MEDYCZNY TYP PSP R1 Zabezpieczenie lub/i przywrócenie drożności dróg oddechowych, prowadzenie oddechu kontrolowanego lub wspomaganego oraz tlenoterapii: 1. Rurka ustno-gardłowe Guedela komp. ( 6 rozmiarów )
2. Ssak ręczny RES-Q-VAC pistoletowy USA z pojemnikiem oraz z cewnikami dla dorosłych i dzieci - komplet.
3. Worek samorozprężalny silikonowy - umożliwiający wentylację bierną i czynną 100% tlenem ze złączką i rezerwuarem tlenu 2500 ml i przewodem tlenowym niezałamującym długości 2 m
4. Maski silikonowe, twarzowe, obrotowe (360 stopni) całkowicie przezroczyste, rozmiar nr 5 ( dla dorosłych ) i nr 3 ( dla dzieci ), jałowe filtry antybakteryjne Barrierbac ?S?
5. Zestaw terapii tlenowej biernej (dorośli, dzieci). Maska tlenowa inhalacyjna z zaworem jednodrogowym i rezerwuarem o wysokiej koncentracji tlenu ( 96% ) oraz przewodem tlenowym o długości 10 m kompl.
6. Butla aluminiowa 2,7 litra na tlen medyczny (400 litrów O2 przy ciśnieniu roboczym 150 atm) 7. Reduktor tlenowy z szybkozłączem typu AGA ze skokową regulacją przepływu od 0-25 l/min
Unieruchomienie złamań oraz podejrzeń złamań i zwichnięć: 1. Zestaw kołnierzy ortopedycznych:
a) dla dorosłych - 3 szt.
b) dla dzieci - 1 szt.

Zapewnienie komfortu termicznego: 
Koc ratunkowy ?ratunkowa folia życia? 5 szt.
Tamowanie krwotoków i opatrywanie ran: 1. Opatrunki:
Zestaw opatrunkowy
Opatrunek indywidualny A - 2 szt.
kompresy gazowe jałowe - 5 szt. 9 cm x 9 cm
kompresy gazowe jałowe - 5 szt. 5 cm x 5 cm
gaza opatrunkowa jałowa 1m2 - 2 szt.
gaza opatrunkowa jałowa ? m2 - 2 szt.
opaska dziana podtrzymująca 4m x 10 cm - 4 szt.
opaska dziana podtrzymująca 4m x 10 cm - 8 szt.
chustka trójkątna włókninowa - 2 szt.
chustka trójkątna z tkaniny - 2 szt.
opaska elastyczna dziana o szer. 10 cm - 3 szt. Matoban
opaska elastyczna dziana o szer. 12 cm - 3 szt. Matoban
elastyczna siatka opatrunkowa nr 1 - 2 szt. Codofix
elastyczna siatka opatrunkowa nr 2 - 2 szt. Codofix
elastyczna siatka opatrunkowa nr 3 - 2 szt. Codofix
elastyczna siatka opatrunkowa nr 6 - 2 szt. Codofix
plaster z opatrunkiem - 1 szt. 6 cm x 1 m
przylepiec bez opatrunku - 1 szt. 5 cm x 5 m
przylepiec bez opatrunku - 1 szt. 5 cm x 5 m


Zestaw uzupełniający: 
aparat do płukania oka - 1 szt.
rękawiczki ambulatoryjne nr 8 - 5 par
worek plastikowy na odpady - 5 szt. po 20l
płyn do dezynfekcji rąk - 1 szt. (250 ml)
nożyczki ratownicze - 1 szt.
nóż do cięcia pasów - 1 szt.
folia do przykrywania zwłok - 3 szt.
Opatrywanie oparzeń: 1. Opatrunki na oparzenia Water Jel schładzająco-łagodząceZestaw opatrunków hydrożelowych: opatrunek na twarz 30,5x40,5 cm - 2 szt.
o wymiarach: 20 x 45 cm - 7 szt.
o wymiarach: 10 x 10 cm - 1 szt.
Zestaw ratownictwa medycznego umieszczany jest w plecaku/torbie. 
Plecak/torba (58 cm x 35 cm x 24 cm) wykonana z CORDURY. Plecak/torba posiada uchwyty umożliwiające transport zestawu w ręku (w pozycji poziomej i pionowej), na ramieniu, plecach i na klatce piersiowej (w przypadku, kiedy ratownik przenosi aparat powietrzny na plecach). Zwarty obrys plecaka doskonale zachowuje się w trakcie prowadzenie akcji w trudno dostępnych miejscach. Specjalny pas biodrowy ułatwia przenoszenie plecaka na znaczne odległości. Klapa i przelotka umożliwia regulację zaworem butli tlenowej, obserwację ciśnienia oraz podtrzymanie oddechu w trakcie transportu poszkodowanego. Sprzęt znajdujący się w plecaku/torbie jest przejrzyście rozmieszczony, z łatwym dostępem do niezależnych przegród. Użyty materiał oraz rozwiązania konstrukcyjne (odpinane przegrody) charakteryzują się łatwością dezynfekcji i prania. 



Stałe urządzenia gaśnicze
Obowiązek stosowania stałych urządzeń gaśniczych, do których zalicza się stałe urządzenia gaśnicze wodne (tryskaczowe i zraszaczowe), parowe, pianowe, gazowe i aerozolowe, proszkowe reguluje § 27 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. Nr 109 poz. 719). 

Zgodnie z ww. rozporządzeniem stosowanie stałych urządzeń gaśniczych, związanych na stałe z obiektem, zawierających zapas środka gaśniczego i uruchamianych samoczynnie we wczesnej fazie rozwoju pożaru, jest wymagane w:

  1. archiwach, wyznaczonych przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych;
  2. muzeach oraz zabytkach budowlanych, wyznaczonych przez Generalnego Konserwatora Zabytków w uzgodnieniu z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej;
  3. ośrodkach elektronicznego przetwarzania danych o znaczeniu krajowym.
Należy jednak zaznaczyć, że zgodnie z § 27 ust. 3 w strefach pożarowych i pomieszczeniach wyposażonych w stałe urządzenia gaśnicze gazowe lub z innym środkiem gaśniczym mogącym mieć wpływ na zdrowie ludzi powinny być zapewnione warunki bezpieczeństwa dla osób przebywających w tych pomieszczeniach, zgodnie z odpowiednimi Polskimi Normami dotyczącymi tych urządzeń. 

Natomiast stosowanie stałych urządzeń gaśniczych wodnych jest wymagane w:

  1. budynkach handlowych lub wystawowych:
    1. jednokondygnacyjnych, w strefie pożarowej zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL I o powierzchni powyżej 8000 m2,
    2. wielokondygnacyjnych w strefie pożarowej zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL I o powierzchni powyżej 5000 m2;
  2. budynkach o liczbie miejsc służących celom gastronomicznym powyżej 600;  
  3. budynkach użyteczności publicznej wysokościowych;
  4. budynkach zamieszkania zbiorowego wysokościowych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz